Ugrás a tartalomhoz

Egyre aktívabb részvétel a Városrészi Költségvetés döntéseiben, Szentendre országosan vezet



A tavalyihoz képest idén mintegy kilencszázzal több szentendrei tartotta fontosnak, hogy szavazatával beleszóljon a város fejlesztésébe, így több mint 2200 szavazat érkezett be. A javaslatot beküldők száma, a közösségi fórum munkájában való részvétel és a leadott szavazatok száma azt bizonyítja, hogy évről évre nő azok száma, akik ismerik és értékelik  a részvételi demokráciát erősítő városi programot.

A beküldött ötletekből sem volt hiány: több mint 600 szentendrei járult hozzá javaslatával közvetlen lakóhelye és a város fejlesztéséhez. A fejlesztési javaslatok feldolgozása után 243 ötlet bizonyult megvalósíthatónak. Mintegy 60-an képviselték városrészüket az ötleteket megvitató közösségi fórumon és döntöttek a szavazólapokra kerülő javaslatokról. Végül összesen több mint 2200 szentendrei adta le szavazatát.

A 2024-es választási névjegyzékben szereplő szentendreiek (22 613 fő) 9,72 százaléka tartotta fontosnak, hogy a Városrészi Költségvetés programhoz kapcsolódva beleszóljon közös ügyeinkbe. Ez a részvételi arány kiemelkedő más települések vagy fővárosi kerületek hasonló programjaiban mért szavazati arányhoz képest, ahol a lakosság 1–6 százaléka szokott szavazni.

Az Ábrányi Emil Programban vállalt 2021-ben útjára indított Városrészi Költségvetés megalapozásában és megvalósításában a szentendreiek aktívan részt vesznek – bizonyítva, hogy igényt tartanak a lakóhelyük fejlesztésével összefüggő döntésekben való közvetlen részvételre. Ez egyben azt is jelenti, hogy a várost vezető civil szervezet, a Társaság az Élhető Szentendréért Egyesület demokrácia felfogása – a szentendreiek döntésekben való közvetlen részvételének kiterjesztése – találkozott a szentendreiek elvárásaival, a közügyekkel kapcsolatos értékrendjével.

A legtöbb szavazatot beküldő, dobogós helyen végzett városrészek: Patakpart, Füzespark, Vasvári lakótelep, Izbég , Alsó-Pismány és Sztaravoda-patak környéke. A középmezőnybe tartozó városrészekben átlagosan több mint 200 szavazó volt.

A több száz szavazólap-nyomtatvány digitalizálása a feldolgozás következő lépése, ennek eredményét az online szavazatokkal összesítve lesz megállapítható pontosan a szavazók, az érvényes és érvénytelen szavazatok száma. A nyertes ötletek alapján induló projektek megvalósítására városrészenként 15 millió forint fordítható. Eredményhirdetés június elején.